Japonia ekzekutoi vrasësin e 7 personave

Japonia ka ekzekutuar një 39-vjeçar që vrau shtatë persona në Tokio në vitin 2008 gjatë një sulmi me thikë.
Tomohiro Kato kreu një nga vrasjet masive më tronditëse në historinë e fundit të vendit.
Ai ishte 25 vjeç kur futi një kamion në një turmë me këmbësorë në kohën e drekës në zonën tregtare Akihabara, duke vrarë tre persona.
Më pas ai goditi kalimtarët, duke vrarë edhe katër të tjerë dhe lënduar edhe 8 persona.
Ai u kap nga policia në vendngjarje dhe më vonë pranoi krimet e tij në gjyqin e tij, duke thënë se ishte zemëruar nga bullizmi në internet, transmeton rtv21.tv.
Krimi ngjalli shumë debat në shoqërinë japoneze në atë kohë mbi vrasjet e rastësishme, ndikimin në internet dhe dështimet në mbështetjen e shëndetit mendor për të rinjtë. Ligjet për pronësinë e thikës u shtrënguan gjithashtu si përgjigje.
Të martën, tetë vjet pasi Kato u dënua me vdekje, qeveria konfirmoi se kishte urdhëruar ekzekutimin e tij.
Kato u var në Qendrën e Paraburgimit në Tokio. Ai humbi sfidën e tij për të zbutur dënimin në gjykatën më të lartë të Japonisë në 2015.
Më shumë se 100 të burgosur mbeten në pritje të vdekjes.
Japonia rifilloi ekzekutimet kur kryeministri Fumio Kishida erdhi në pushtet në fund të vitit 2021. Para kësaj, vendi nuk kishte kryer asnjë ekzekutim për dy vjet/21Media

Back to top button