Johnson bën thirrje për t’i dhënë fund përfshirjes ruse në SWIFT

Kryeministri britanik, Boris Johnson ka bërë thirrje për t’i dhënë fund përfshirjes së Rusisë në SWIFT, shërbimi i sigurt i mesazheve që lehtëson pagesat midis 11,000 institucioneve financiare në 200 vende, në një akt mbështetjeje ndaj Ukrainës.
“Ne po bëjmë thirrje për t’i dhënë fund përfshirjes ruse në SWIFT”, tha një përditësim i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën, të cilin Johnson e postoi të shtunën në Twitter .
Bashkimi Evropian është i ndarë në lidhje me apelin e Ukrainës që Rusia të ndalohet nga shërbimi, transmeton rtv21.tv.
Në një video-mesazh për ukrainasit më herët të shtunën, presidenti i vendit Volodymyr Zelensky tha se shumica e anëtarëve të BE-së tani mbështesin vendosjen e sanksionit të ri, por i bëri thirrje Gjermanisë dhe Hungarisë të bëjnë të njëjtën gjë.
Thirrja nga Kievi u mbështet nga Lituania, Estonia, Letonia dhe Mbretëria e Bashkuar, por vendet e tjera evropiane rezistuan.
Kancelari gjerman Olaf Scholz është kritikuar për mos mbështetjen e masës, për të cilën qeveria tha se do të kërkonte përgatitje të kujdesshme.
Heqja e Rusisë nga SWIFT do ta bënte shumë më të vështirë për institucionet financiare dërgimin e parave brenda ose jashtë vendit, duke shkaktuar një tronditje të papritur për kompanitë ruse dhe klientët e tyre të huaj – veçanërisht blerësit e eksporteve të naftës dhe gazit në dollarë amerikanë.
Megjithatë, ligjvënësit e lartë rusë janë përgjigjur duke thënë se dërgesat e naftës, gazit dhe metaleve në Evropë do të ndaleshin nëse kjo ndodh./21Media

Back to top button