Kabul: Fillojnë përçarjet ndërmjet liderëve talibanë!

4 min read

Ka pasur një mosmarrëveshje të madhe midis udhëheqësve talebanë mbi përbërjen e qeverisë së re të grupit në Afganistan, thanë zyrtarë të lartë talebanë për BBC.

Një grindje midis bashkëthemeluesit të grupi, Mullah Abdul Ghani Baradar dhe një anëtari të kabinetit u zhvillua në pallatin presidencial, thanë ata.

Ka pasur raporte të pakonfirmuara për mosmarrëveshje brenda udhëheqjes talebane, që kur Baradar u zhduk nga publiku ditët e fundit, por këtë ata e mohojnë zyrtarisht.

Kabineti i ri i përkohshëm është tërësisht i perber nga meshkujt dhe përbëhet nga figura të larta talebane, disa prej të cilëve njihen për sulmet ndaj forcave amerikane në dy dekadat e fundit.

Një burim taleban i tha BBC se Baradar dhe Khalil ur-Rahman,një ministër refugjatësh dhe një figurë e shquar në rrjetin militant Haqqani – shkëmbyen fjalë të forta ndërsa ndjekësit e tyre luftuan me njëri -tjetrin.

Një anëtar i lartë taleban me bazë në Katar dhe një person i lidhur me ata të përfshirë gjithashtu konfirmuan se zënka ndodhi në fund të javës së kaluar.

Burimet thanë se debati shpërtheu sepse z. Baradar, zëvendëskryeministri i ri, ishte i pakënaqur me strukturën e qeverisë së tyre të përkohshme.

Sherri u tha se kishte ardhur nga përçarjet se kush nga talebanët duhet të merrte merita për fitoren e tyre në Afganistan.

Baradar thuhet se beson qe theksi duhet të jetë në diplomacinë e njerëzve si ai, ndërsa anëtarët e grupit Haqqani – të udhëhequr nga një prej figurave kryesore talibane – dhe mbështetësit e tyre thonë se kjo është arritur përmes luftimeve.

Zoti Baradar ishte lideri i parë taleban që komunikoi drejtpërdrejt me presidentin amerikan, duke zhvilluar një bisedë telefonike me Donald Trump në vitin 2020. Ai kishte nënshkruar më parë një marrëveshje të Dohas në emër të talebanëve për të tërhequr trupat amerikane.

Ndërkohë, rrjeti i fuqishëm Haqqani është i lidhur me disa nga sulmet më të dhunshme që kanë ndodhur në Afganistan vitet e fundit kundër forcave afgane dhe aleatëve të tyre perëndimorë. Shtetet e Bashkuara e kanë identifikuar grupin si një organizatë terroriste.

Udhëheqësi i saj, Sirajuddin Haqqani, është ministri i brendshëm në qeverinë e re.

Thashethemet për rënien kanë qarkulluar që nga fundi i javës së kaluar, kur Baradar – një nga fytyrat më të famshme të talebanëve – u zhduk nga sytë e publikut. Madje është spekuluar në mediat sociale se ai mund të ketë vdekur.

Burimet talebane i thanë BBC -së se Baradar ishte larguar nga Kabuli dhe kishte udhëtuar për në qytetin Kandahar pas një zënke.

Në një regjistrim audio të publikuar nga Baradar të hënën, bashkëthemeluesi i talebanëve tha se ai mungonte pasi “është në udhëtime”.

“Kudo që jam tani, të gjithë jemi mirë,” tha ai.

BBC dështoi të verifikojë pamjet, të cilat u publikuan në një numër faqesh zyrtare të talebanëve.

Talibanët pretenduan se nuk kishte argumente dhe se Baradar ishte i sigurt, por lëshuan deklarata kontradiktore për atë që ai po bënte aktualisht. Një zëdhënës tha se Baradar kishte shkuar në Kandahar për t’u takuar me udhëheqësin më të lartë të talebanëve, por më vonë i tha BB, se ishte “i lodhur dhe donte të pushonte”.

Shumë afganë do të ndiejnë se kanë arsye të mira për të dyshuar në fjalët e talebanëve. Në vitin 2015, grupi pranoi se mbulonte vdekjen e udhëheqësit të tij themelues, Mullah Omar, për më shumë se dy vjet, gjatë së cilës kohë ata vazhduan të lëshonin deklarata në emër të tij.

Burimet i thanë BBC -së se Baradar pritej të kthehej në Kabul dhe mund të dilte para kamerës për të mohuar çdo lloj grindjeje.

Ende ka spekulime për komandantin e përgjithshëm të talebanëve, Hibatullah Akhundzadi, i cili nuk është parë kurrë në publik. Ai është përgjegjës për çështjet politike, ushtarake dhe fetare të talebanëve.

Në lajme të tjera, ministri i jashtëm i Afganistanit u bëri thirrje të martën donatorëve ndërkombëtarë që të rinisnin ndihmën, duke thënë se bashkësia ndërkombëtare nuk duhet të politizojë ndihmën e tyre.

Më shumë se 1 miliard dollarë (720 milion euro) ndihmë iu premtuan vendit të hënën, pas një paralajmërimi të Kombeve të Bashkuara për një “katastrofë kërcënuese”, raporton BBC nga Kabuli./ E.D.-21Media