Karaxhiq do të vuajë pjesën tjetër të dënimit në Britani

 

Britania e Madhe njoftoi sot se ka rënë dakord të transferojë ish-udhëheqësin politik serb Radovan Karaxhiq, i dënuar për krime lufte gjatë luftës në BeH në vitet 1990, në një burg britanik ku ai do të vuajë pjesën tjetër të dënimit të tij.

Karaxhiq, 75, u dënua me 40 vjet burg në vitin 2016 pasi u shpall fajtor për gjenocid mbi masakrën e Srebrenicës në korrik 1995 në të cilën forcat serbe të Bosnjës vranë më shumë se 8.000 myslimanë.

“Radovan Karaxhiq është një nga të paktët njerëz që u shpall fajtor për gjenocid. Ai ishte përgjegjës për masakrën e burrave, grave dhe fëmijëve në gjenocidin në Srebrenica dhe ndihmoi në kryerjen e rrethimit të Sarajevës nga sulmet e pamëshirshme ndaj civilëve,” tha sekretari i Jashtëm britanik Dominik Raab.

“Ne duhet të jemi krenarë për faktin se Britania, duke mbështetur arrestimin e tij në qelinë e burgut që tani e pret, ka mbështetur një kërkim 30-vjeçar për drejtësi për këto krime të tmerrshme,” tha ai.

Përveç gjenocidit, Karaxhiq u shpall fajtor për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit gjatë një rrethimi 44-mujor serb të Sarajevës dhe mbikëqyrjes së një fushate të spastrimit etnik të kroatëve dhe myslimanëve.

Duke u fshehur pas më shumë se dhjetë vjetësh pas luftës, ai u arrestua dhe iu dorëzua Gjykatës Ndërkombëtare të Krimeve për ish-Jugosllavinë (ICTY) në korrik 2008. Pas vendimit, ai u vendos në një burg gjyqësor në Hagë.

Back to top button
close button