Kërceu nga helikopteri, shenoi rekord në Guinness

 
Një ish parashutist i cili u hodh nga një helikopter në det pa parashutë, u konfirmua kërcimi i tij si një rekord botëror.
John Bream, 34-vjeçar me nofkën “Peshku Fluturues”, ra nga një helikopter në brigjet e Hampshire në tetor të vitit 2020.
Guinness konfirmoi se kërcimi 40 metrash ishte më i larti nga një helikopter në ujë, transmeton rtv21.tv.
Bream e bëri këtë marifet për të rritur ndërgjegjësimin lidhur me vetëvrasjet midis veteranëve ushtarakë.
Ish-anëtari i Regjimentit të Parashutës, nga Havant, ra për pak kohë pa ndjenja pasi ra në ujë me një shpejtësi të madhe.
Ai u dërgua në spital si një masë paraprake pasi u tërhoq nga deti nga zhytësit mbështetës, por më vonë tha se ai kishte vetëm lëndime të lehta.
“Pasja e rekordit botëror është fantastike”, tha ai.
“Unë jam shumë i lumtur që kam rritur ndërgjegjësimin lidhur me vetëvrasjet e veteranëve dhe për të ndihmuar, ndërsa unë trajtova këtë sfidë të madhe.”

Guinness tha se nuk kishte ndonjë mbajtës tjetër të mëparshëm për titullin rekord./21Media

Back to top button