Aktori i humorit spanjoll, Juan Joya Borja, e qeshura “infektive” e të cilit i solli famë globale, ka ndërruar jetë në moshën 65 vjeçare.

I njohur më mirë me pseudonimin e tij “El Risitas”, aktori i humorit u bë i njohur në internet.

Pas paraqitjeve në televizionin kombëtar, Borja u bë viral në vitin 2014 kur njerëzit filluan të dublonin titra mbi të duke qeshur duke rrëfyer një histori, transmeton rtv21.tv.

Ai vdiq të mërkurën në spital, sipas mediave lokale.

Aktori i humorit e gjeti për herë të parë famën rreth 20 vjet më parë pasi u shfaq në shfaqjet televizive të prezantuara nga Jesús Quintero.

Klipi i famshëm i tij erdhi në gjuhë spanjolle ku ai u intervistua nga drejtuesi në lidhje me përvojën e tij fatkeqe duke punuar si ndihmës kuzhine.

Në klipin, e ngarkuar në YouTube të shfaqjes në vitin 2007, Borja i tha Quintero se si ai la një herë 20 enë të palara në det brenda natës për t’i pastruar ato, për t’u kthyer të nesërmen në mëngjes për të parë që batica kishte përfshirë të gjithë, përveç një larg.

Historia e la atë dhe drejtuesin të përplasnin tryezën me të qeshura të pakontrollueshme – me nënshkrimin e Borja duke fishkëllyer me buzëqeshjen pothuajse pa dhëmbë.

Vite më vonë, nga rreth vitit 2014, përdoruesit e internetit filluan të postonin përsëri klipin me titra ashtu si parodi.

Këto versione të videove, si dhe origjinali, që nga ajo kohë kanë grumbulluar miliona shikime.

Fytyra e tij e qeshur mbetet e popullarizuar në internet sot, duke përfshirë përdorimin si emoticon në platformën e transmetimit të lojërave Tëitch.

Personalitetet e mediave spanjolle dhe përdoruesit e mediave sociale kanë bërë homazhe./21Media