Këto gjëra duhet t’i mbani në makinë tuaj

 
Ka shumë truke praktike që mund t’i përdorni për të rregulluar problemet e makinës suaj kur shkoni në një udhëtim ose thjesht kur merrni ushqim gjatë rrugës për në shtëpi nga puna. E gjitha çfarë ju duhet të bëni është të jeni pak kreativë dhe mund të habiteni sesa e këndshme është të zgjidhni problemet e makinës tuaj pa shpenzuar shumë para, shkruan BrightSide.
Një listë e gjërave që janë të lira dhe mund të jenë të dobishme për t’u përdorur për makinën tuaj.

Lima e thonjve për të mbuluar gërvishtjet

Lima e thonjve është ndoshta një nga gjërat më të dobishme për të mbajtur në makinën tuaj gjatë muajve të dimrit. Kur fshirësja e xhamit mbulohet me papastërti nga bora, ajo nuk funksionon vërtet në avantazhin e tij në xhamin tuaj të përparmë.
Mënyra për të zgjidhur këtë problem është të hiqni fshirëset dhe t’i fërkoni me të. Në këtë mënyrë, do të jeni plotësisht të përgatitur për disa muaj për atë udhëtim të veçantë rrugor që po planifikonit.
Balsam flokësh për të shkëlqyer

Nëse dëshironi ta mbani makinën tuaj me shkëlqim dhe të ndaloni shfaqjen e vijave të ujit, gjëja ideale për të bërë është të përdorni një balsam flokësh.
Së pari, merrni një kovë me ujë dhe shtoni sapun për larjen e makinave, më pas lajeni makinën tuaj. Ndryshoni ujin në kovë nëse ndotet. Pasi të jetë bërë kjo, shtoni gjysmë filxhani kondicioner flokësh në kovë dhe lëmoni atë mbi makinën tuaj me një leckë. Shpëlajeni të gjithë, thajeni me një leckë tjetër.

 Enë të drithërave si kosh plehrash

Ka shumë gjëra që mund t’i përdorni si kosh plehrash në makinën tuaj për ta mbajtur atë të organizuar dhe të pastër, por më e dobishme do të ishte një kuti bosh drithërash. Një kuti drithërash ka një kapak për të mbajtur plehrat brenda dhe për ta mbajtur atë që të mos bjerë ndërsa jeni duke vozitur, dhe kapaku gjithashtu mund të sigurojë qesen e plehrave brenda. Nuk do të zë shumë hapësirë ​​për këmbët në sediljen e pasagjerit, ndërsa është e lehtë për t’u zhvendosur anash.

 Shishe e pilulave për të ruajtur monedhat

Ju mund të keni monedha të shpërndara në makinën tuaj që dëshironi t’i hiqni. Mbledhja e të gjitha në portofolin tuaj dhe mbajtja e tyre me vete duket e panevojshme, kështu që mënyra më e lehtë për ta shmangur këtë është t’i grumbulloni në një shishe të vjetër të pilulave.

Doreza gome kuzhine për të hequr qimet e kafshëve shtëpiake

Vendosni dorezat e gomës dhe zhytni gishtat në ujë për t’i bërë ato pak të lagura, më pas fërkojini ato mbi sediljet e makinës. Do të vini re se fijet e flokëve të kafshëve tuaja do të merren lehtësisht./21Media
Back to top button