Kiev do ta largojë skulpturën që përkujton miqësinë midis ukrainasëve dhe rusëve

Punëtorët do ta largojnë një skulpturë të epokës sovjetike në qendër të Kievit që përkujton miqësinë midis rusëve dhe ukrainasve.
Kështu ka bërë të ditur kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko.
“Këtë javë ne do të çmontojmë një skulpturë prej bronzi të dy punëtorëve, të ngritur në 1982 për të përkujtuar ribashkimin e Ukrainës me Rusinë. Tetë metrat e metalit të të ashtuquajturës miqësia e dy popujve do të hiqen nga qendra e Kievit”, tha ai.
Një hark titani në formë ylberi shtrihet mbi monumentin, i cili është vendosur në një pamje të përgjithshme piktoreske. Klitschko tha se harku i quajtur fillimisht Harku i Miqësisë së Popullit do të mbetet, por se do të riemërohet dhe do të theksohet me ngjyrat e flamurit ukrainas./21Media

Back to top button