Kievi kërkon që Kryqi i Kuq të vizitojë burgun famëkeq

Zyrtarët ukrainas i kanë kërkuar Kryqit të Kuq të kryejë një mision në një kamp burgu famëkeq në lindje të vendit të pushtuar nga Rusia.
Shefi i kabinetit të presidentit ukrainas, Andriy Yermak, kërkoi që Kryqi i Kuq (KNKK) të vizitojë burgun Olenivka në Donetsk brenda tre ditëve.
“Ne thjesht nuk mund të humbim më shumë kohë. Jetët e njerëzve janë në rrezik”, shkroi ai në Twitter.
Muajin e kaluar, Kryqi i Kuq u përpoq të siguronte hyrjen në kamp, ​​por tha se ishte mohuar nga autoritetet ruse, transmeton rtv21.tv.
Burgu Olenivka ka qenë nën kontrollin e autoriteteve të mbështetura nga Rusia në Donetsk që nga viti 2014 dhe kushtet thuhet se janë jashtëzakonisht të këqija.
Në korrik, dhjetëra të burgosur ukrainas u vranë në shpërthimet në kamp, ​​për të cilat të dyja palët fajësuan njëra-tjetrën. Kyiv tha se burgu ishte në shënjestër të Rusisë për të shkatërruar provat e torturës dhe vrasjeve, ndërsa Moska fajësoi raketat ukrainase. Megjithatë, pa një hetim të pavarur, e vërteta mbetet e panjohur.
Të arrestuarit në vend përfshijnë anëtarë të batalionit Azov, të cilët ishin mbrojtësit e fundit të qytetit të Mariupolit dhe të cilët Rusia ka kërkuar t’i përshkruajë si neo-nazistë dhe kriminelë lufte.
Kjo nuk është hera e parë që Ukraina ushtron presion ndaj organizatave ndërkombëtare për të hetuar se çfarë po ndodh në burg./21Media

Back to top button