Kina lëshon raketa pranë Tajvanit pas vizitës së Pelosit

1 min read

Kina gjuajti raketa pranë Tajvanit si pjesë e stërvitjeve të mëdha ushtarake pas vizitës së politikanes së lartë amerikane, Nancy Pelosi në ishull.

Tajvani tha se Kina lëshoi ​​11 raketa balistike në ujërat përreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit.

Japonia tha se pesë raketa kineze u ulën gjithashtu në ujërat e saj, duke bërë thirrje për një “ndalim të menjëhershëm” të stërvitjeve.

Kina e pa vizitën e kryetares së dhomës së SHBA-së, Pelosi, si një sfidë ndaj pretendimeve të saj për sovranitet mbi Tajvanin.

Ajo e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur që përfundimisht do të vihet nën kontrollin e saj – me forcë nëse është e nevojshme.

SHBA, nga ana e saj, nuk e njeh zyrtarisht Tajvanin, i cili për të gjitha qëllimet praktike ka qenë i pavarur që nga viti 1950. Megjithatë, Washingtoni mban një marrëdhënie të fortë me ishullin – që përfshin shitjen e armëve për Tajvanin për t’u mbrojtur, shkruan BBC./21Media