Kjo është data kur mbahet “American Song Contest”!

1 min read

Eurovision i Amerikës “American Song Contest” do të nis më 21 mars dhe do të vazhdojë deri më 9 maj.

“American Song Contest”, në të cilin garojnë artistë nga të gjitha Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e bëri lajmin të ditur përmes Twitter.

Artistët  në këtë garë fitojnë çmime siç është “Kënga më e mirë origjinale” e të tjera.

“American Song Contest” faza nëpër të cilat pjesëmarrësit kalojnë, kualifikimi, gjysmë finalja dhe finalja e madhe.

Ishte paraparë të mbahej në shkurt, por për shkak të përhapjes së variantit të ri të Covid-19, Omicron, u shtye për në mars.

Për plotë tetë javë të plota, ky kontekst muzikor do të dhurojë spektakël dhe mbaron pak ditë para “Eurovision Song Contest”, ku garojnë shtetet nga e gjithë bota, përfshirë Shqipërinë./21Media