Kombet myslimane dënojnë djegien e Kuranit në Danimarkë

Iraku dhe disa vende të tjera me shumicë myslimane kanë dënuar ashpër djegien e një Kurani të hënën nga një grup i quajtur “Patriotët danezë” jashtë ambasadës së Irakut në Kopenhagë.

Grupi i ekstremit të djathtë transmetoi drejtpërdrejt një akt të ngjashëm në Facebook të premten.

Gati 1000 demonstrues në Bagdad u përpoqën të arrinin në ambasadën daneze pas atij incidenti.
Javën e kaluar, turmat i vunë flakën ambasadës suedeze në Bagdad pas djegies së planifikuar të një Kurani në Stokholm.

Në incidentin e së hënës në Danimarkë, dy protestues anti-islamikë vulosën librin e shenjtë dhe e ndezën atë në një tabaka me fletë kallaji pranë një flamuri irakian në tokë.

Ministria e Jashtme e Irakut tha se akte të tilla lejuan “virusin e ekstremizmit dhe urrejtjes” të përbënte “një kërcënim real për bashkëjetesën paqësore të shoqërive”, përcjell portali rtv21.tv

Myslimanët e konsiderojnë Kuranin si fjalën e Zotit dhe e shohin çdo dëmtim të qëllimshëm apo shfaqje të mosrespektimit ndaj tij si thellësisht ofenduese.

Përdhosja e fundit e librit në kryeqytetin danez shkaktoi gjithashtu një tubim nga mijëra protestues në kryeqytetin jemenas Sanaa, të cilët shprehën zemërimin si ndaj Danimarkës ashtu edhe ndaj Suedisë për lejimin e akteve të tilla.

Turqia e quajti incidentin një “sulm të neveritshëm” ndaj Kuranit, ndërsa ministria e jashtme algjeriane thirri ambasadorin danez dhe të ngarkuarin me punë të Suedisë për të dënuar aktet.

Irani gjithashtu protestoi të shtunën për përdhosjet e mëparshme. Mediat lokale në Katar raportuan se Souq Al Baladi, tregu më i madh i vendit, kishte hequr produktet suedeze në shenjë proteste.

Në një postim në Twitter, Ministria e Jashtme e Danimarkës tha: “Danimarka dënon djegien e sotme të Kuranit të kryer nga shumë pak individë.

“Këto akte provokative dhe të turpshme nuk përfaqësojnë pikëpamjet e qeverisë daneze. Apel për të gjithë për të ulur tensionin – dhuna nuk duhet të jetë kurrë përgjigje.”

Në Bagdad të shtunën, forcat e sigurisë përdorën gaz lotsjellës për të parandaluar turmat e mëdha që të arrinin në ambasadën daneze. Urat që të çojnë në Zonën e Gjelbër të fortifikuar të qytetit, shtëpia e shumë ambasadave të huaja, u mbyllën.

Të premten e kaluar, Suedia evakuoi stafin e ambasadës së saj nga Bagdadi pasi ndërtesa u sulmua nga protestuesit – kryesisht pasues të klerikut shiit Moqtada al-Sadr. Iraku dëboi gjithashtu ambasadorin suedez.

Kjo erdhi pasi një refugjati të krishterë irakian iu dha leja nga policia suedeze për të djegur një Kuran në Stokholm për herë të dytë. Ai e vulosi librin por nuk i vuri flakën.

Protestat e Stokholmit u lejuan të zhvillohen pasi gjykatat anuluan një ndalim të policisë, duke përmendur të drejtën ligjore për lirinë e tubimit.

Autoritetet suedeze e kanë dënuar djegien e librit të shenjtë si islamofobike./21Media

Back to top button