Kongresi sapo ka konfirmuar fitoren e Presidentit të zgjedhur Joe Biden. Numërimi i tre votave elektorale të Vermont vendosi Biden dhe zëvendës presidenten e zgjedhur Kamala Harris mbi pragun 270 të nevojshëm për të fituar presidencën, përcjell portali rtv21.tv

Senati dhe Dhoma refuzuan kundërshtimet për të hedhur votat elektorale të Georgias dhe Pennsylvanias për Biden. Republikanët gjithashtu kundërshtuan votat elektorale të Arizonës, Nevadës dhe Miçiganit, por mocionet dështuan para se të mbërrinin në debat.

Certifikimi vjen pasi protestuesit e Pro-Trump sulmuan Kapitolin e SHBA-së  të mërkurën. Seanca e përbashkët e Kongresit, e cila normalisht është një hap ceremonial, u ndal për disa orë kur protestuesit shkelën Kapitolin./21Media