Koronavirusi ishte në Itali që nga nëntori i 2019-ës!

 

Italia ka identifikuar një ‘pacient zero’ të ri që kishte koronavirus në nëntor 2019, në provën më të fundit se Covid-19 po qarkullonte tashmë në Evropë para se Kina të lajmëronte botën për shpërthimin në Wuhan.

Një grua 25-vjeçare nga Milano kishte një biopsi të lëkurës pasi pësoi një skuqje dhe një dhimbje fyti atë nëntor, duke prodhuar një mostër për të cilën një studim i ri thotë se tregon prova të virusit, raporton Daily Mail, përcjell portali rtv21.tv

Gjetjet e botuara në një revistë mjekësore britanike sugjerojnë se sëmundja tashmë kishte arritur Italinë veriore në vjeshtën e vitit 2019.

Gruaja bëhet ‘zero pacientja’ më e re e Italisë, por studiuesit besojnë se sëmundja ishte në vend para nëntorit. Mostrat e gjakut të marra nga pacientët me kancer në Milano dhe të testuara më vonë për Covid kanë sugjeruar që sëmundja ishte e pranishme në shtator.

Por Kina nuk e informoi OBSH-në për shpërthimin në Wuhan deri më 31 dhjetor dhe Pekini që atëherë është ndjekur nga pretendimet se ka mbuluar epideminë në fazat e saj të hershme.
Italia nuk e zbuloi rastin e saj të parë deri në fund të janarit 2020 dhe javë më vonë ajo u bë vendi i parë perëndimor që u godit fuqishën nga pandemia.

Gruaja që tani mendohet të jetë ‘pacienti zero’ kishte kërkuar ndihmë mjekësore për shkak të skuqjes së lëkurës dhe dhimbje të fytit.
Ekspertët e shëndetit thonë se skuqja e lëkurës është një nga simptomat më pak të zakonshme të Covid-19, së bashku me diarrenë dhe dhimbjet e kokës.

Ajo bëri një biopsi dhe simptomat e saj u pastruan më vonë, por studiuesit e lëkurës e mbajtën kampionin dhe e krahasuan atë me ato të pacientëve të njohur Covid-19.

Përfundimet ‘na bëjnë të besojmë se pacienti ynë mund të përfaqësojë rastin më të vjetër në literaturën e zbulimit të virusit në mostrën e indeve,’ shkruan studiuesit në British Journal of Dermatology.

Por ‘ndoshta, duke vazhduar të kërkojmë, ne gjithashtu do ta gjenim atë në mostra nga tetori 2019,’ tha Rafaele Gianotti, studiuesi kryesor në studimin e fundit, për ANSA , përcjell portali rtv21.tv

Në qershor të vitit të kaluar, gruaja doli pozitive për antitrupa, duke sugjeruar që ajo ishte infektuar dhe ishte rikuperuar disa kohë më parë.

Biopsia e saj u zhvillua në 10 nëntor 2019, thotë media italiane, një muaj para se djali katër vjeçar që ishte subjekt i një studimi të mëparshëm të jepte mostrën e shtupës së tij në Milano.

Djali kishte zhvilluar kollë deri më 21 nëntor, dhe simptomat e tij u përkeqësuan më vonë në probleme të frymëmarrjes dhe të vjella që e çuan atë në spital.

Më 1 dhjetor, ai zhvilloi një skuqje të ngjashme me fruthin dhe u supozua në atë kohë që fruthi ishte shkaku i sëmundjes së tij.

Sidoqoftë, një kampion tamponi më 5 dhjetor u konfirmua më vonë se ishte pozitiv për SARS-CoV-2, emri shkencor për koronavirusin.

Veçmas, një studim nga Instituti Kombëtar i Kancerit në Itali në fund të vitit të kaluar sugjeroi që virusi mund të ishte përhapur qysh në Shtator 2019.

Studiuesit zbuluan se dhjetëra vullnetarë të përfshirë në një provë nga shtatori 2019 deri në mars 2020 kishin zhvilluar antitrupa kundër Covid-19 deri në shkurt.

Kjo përfshinte 23 nga 162 pacientë të cilëve u morën mostrat në shtator, megjithëse nuk u dhanë detaje të mëtejshme rreth këtyre pacientëve – që do të thotë se gruaja në studimin e fundit është pacienti i parë i identifikueshëm me virus në Itali.

Studiuesit italianë thanë në mars se ata raportuan një numër më të lartë se zakonisht të rasteve të pneumonisë së rëndë dhe gripit në Lombardi në tremujorin e fundit të 2019 në një shenjë tjetër që virusi mund të ketë qarkulluar më herët sesa mendohej.

Studime të tjera kanë sugjeruar që virusi ishte tashmë i pranishëm në Francë, Brazil dhe Shtetet e Bashkuara para fundit të vitit 2019./21Media

Back to top button