Sot janë bërë 19 vjet nga sulmet terroriste në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku mbetët të vdekur rreth 3 mijë njerëz të kombësive të ndryshme.

Përfaqësuesit e institucioneve, partive politike dhe ambasadori i SHBA-ve, Philip Kosnett bënë homazhe pranë lapidarit kushtuar viktimave të këtyre sulmeve. U tha se sulmet e 11 shtatorit 2001 zgjuan ndërgjegjen e botës demokratike për t’u bashkuar në luftën kundër terrorizmit./21Media