Krasniqi: Dialogu duhet të përfundojë me njohje të ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë

2 min read

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, i shoqëruar nga sekretari për Marrëdhënie Ndërkombëtare, Bernard Nikaj, dhe sekretari për Çështje të Integrimeve Euro-Atlantike, Bekim Çollaku, ka takuar sot përfaqësuesin special të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, në Bruksel.

Gjatë këtij takimi, Krasniqi dhe Lajçak kanë diskutuar për ecurinë e procesit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë dhe qëndrimin e PDK-së, si lidere e opozitës, karshi këtij procesi të rëndësishëm për dy shtetet dhe për rajonin.

Krasniqi e ka ritheksuar se PDK-ja, si parti shtetformuese e mbështetë vazhdimin e dialogut Kosovë – Serbi, i cili duhet të përfundojë me njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Serbia.

“Emisarin Lajçak e falënderova për angazhimin e tij në këtë proces delikat dhe potencova se çfarëdo marrëveshje e mundshme mes Kosovës dhe Serbisë duhet të jetë në përputhje me Kushtetutën e Kosovës, të mos e cenojë tërësinë territoriale, intergritetin dhe sovranitetin e vendit.”, ka thënë Krasniqi.

Gjatë vizitës në Bruksel, kreu i PDK-së ka takuar edhe zëvendës drejtorin për Evropë në Shërbimin Evropian për Veprimit të Jashtëm, Marko Makovec, ku kanë diskutuar për nevojën e thellimit të bashkëpunimit dhe koordinimit të Kosovës me BE-në në çështjet politike, përfshirë zbatimin e MSA-së dhe rekomandimet e Raportit për Vendin.

Krasniqi ka thënë se rruga e integrimeve evropiane për Kosovën është synim i shtetit të Kosovës dhe qytetarëve të saj, ndërsa ka bërë thirrje që Bashkimi Evropian të jetë më proaktiv në këtë proces në mënyrë që integrimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor në familjen evropiane të ndodhë sa më parë./21Media