Kremlini akuzon Ukrainën për përpjekje për të vrarë Putinin

Rusia thotë se ka rrëzuar dy dronë që synonin Kremlinin në Moskë mbrëmë dhe akuzoi Ukrainën për përpjekje për të vrarë presidentin Vladimir Putin.

Kremlini tha se dronët u çaktivizuan nga shërbimet speciale duke përdorur asetet elektronike të radarit.
Putin nuk ishte në Kremlin në atë kohë, tha zëdhënësi i tij Dmitry Peskov për agjencinë shtetërore të lajmeve, duke shtuar se nuk kishte dëme materiale në ndërtesa.

Ukraina thotë se nuk do të bëjë asnjë koment.

Pamjet e paverifikuara në mediat sociale ruse treguan tym mbi qendrën e Moskës në orët e para të së mërkurës.
Në një deklaratë, Kremlini tha: “Mbrëmë, regjimi i Kievit u përpoq të kryente një goditje në rezidencën e Kremlinit të Presidentit të Federatës Ruse me mjete ajrore pa pilot”.

Ai tha se e konsideronte këtë “si një akt të planifikuar terrorist dhe një atentat ndaj presidentit” dhe Rusia “rezervon të drejtën për të marrë masa hakmarrëse kudo dhe kurdo që gjykohet e nevojshme”.

Putin nuk ishte lënduar dhe orari i tij do të vazhdonte normalisht, thuhet në deklaratë.
Kremlini vuri në dukje gjithashtu se incidenti kishte ndodhur pak përpara paradës së Ditës së Fitores së Rusisë më 9 maj, në të cilën pritej të merrnin pjesë personalitete të huaja.

Zyra presidenciale e Ukrainës i tha BBC-së se nuk po komentonte në këtë moment./21Media

 

Back to top button