Kremlini thotë se Konventa e Gjenevës nuk zbatohet për të burgosurit amerikanë

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se Konventa e Gjenevës, statuti që përcakton se si trajtohen ushtarët dhe civilët në kohë lufte nuk zbatohet për dy shtetas të ndaluar të SHBA.

Dy vullnetarë amerikanë që luftojnë për Ukrainën, Alexander John-Robert Drueke, 39, nga Tuscaloosa, Alabama, dhe Andy Tai Ngoc Huynh, 27, nga Hartselle, Alabama u arrestuan nga separatistët e mbështetur nga Rusia në Donetsk pasi u kapën së fundi, transmeton rtv21.tv.

Peskov, gjatë një telefonate të rregullt me ​​gazetarët të martën, tha se Konventa e Gjenevës nuk zbatohet për dy shtetasit e SHBA. Peskov tha se dënimi me vdekje nuk mund të përjashtohet, por ky është një vendim i një gjykate./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button