Dy të vdekur në fshatin rus pas bombardimeve ukrainase

Dy civilë kanë vdekur në një fshat në rajonin Bryansk të Rusisë pas bombardimeve të Ukrainës, sipas një guvernatori lokal.

Alexander Bogomaz, guvernatori i Bryansk, tha në një mesazh në kanalin e tij Telegram herët të dielën se një sulm kishte “vrarë dy civilë, për fat të keq”.

Një ndërtesë banimi është shkatërruar plotësisht dhe dy shtëpi të tjera janë dëmtuar pjesërisht, tha ai.

“Ekipet e reagimit vazhdojnë të punojnë në vend”, shtoi Bogomaz.

Lajmi vjen mes paralajmërimeve nga Ukraina se përgatitjet e saj kanë përfunduar pothuajse për një kundërofensivë pranverore që shumë ekspertë besojnë se mund të shënojë një moment kyç në konflikt.

Bogomaz fajësoi forcat e armatosura ukrainase për sulmet në Bryansk, të cilat ai tha se kishin goditur ndërtesat e banimit në fshatin Suzemka, në rrethin Syzemsky.

Rajoni i Bryansk ndan një kufi në jug me Ukrainën dhe në perëndim me Bjellorusinë.

Një video e postuar në kanalin Telegram të Bogomaz tregon njerëz që dalin nga një ndërtesë e dëmtuar gjatë natës.

Një person mund të dëgjohet në video duke thënë: “Ata nxorrën një grua jashtë. Ata janë ende duke kontrolluar për një fëmijë. Nuk jam i sigurt. E tmerrshme”./21Media

Back to top button