Kroacia sot e nis kontigjentin e 41-të në Kosovë në kuadër të KFOR-it

Ministria kroate e Mbrojtjes ka bërë të ditur se sot do të mbahet ceremonia zyrtare e dërgimit në Kosovë të trupave të kontigjentit të 41-të në kuadër të KFOR-it.

Në njoftimin e kësaj ministrie theksohet se ceremonia do të bëhet në kazermën “Brigada 1 Tigrovi” në Zagreb nga ora 15:00.

Në ceremoni do të marrin pjesë nënkryetari i Qeverisë së Kroacisë dhe ministri i Mbrojtjes, Ivan Anushiq.

“Forcat e 41-të të HRVCON KFOR-it përbëhen nga pjesëtarë të Kompanisë së Këmbësorisë së Motorizuar, Njësisë së Aviacionit, Njësisë ISR, Njësisë së Shtabit, elementëve të mbështetjes kombëtare logjistike dhe inteligjencës dhe ekipit mjekësor”, thuhet në njoftim.

Back to top button