Ky është klubi ku Muriqi mund ta vazhdojë karrierën

Futbollisti Vedat Muriqi pritet t’i bashkohet skuadrës së Lazios në kampin e tyre stërvitor parasezonal pasi Mallorca ende nuk ka dërguar një ofertë bindëse për transferimin e tij.
Sulmuesi 28-vjeçar kosovar iu bashkua skuadrës spanjolle në afatin kalimtar të janarit në formë huazimi dhe menjëherë u përshtat mirë atje, duke shënuar katër gola dhe duke dhënë tri asistime në 15 paraqitje në La Liga. Puna e Muriqit ishte thelbësore për të ndihmuar Mallorca-n të shmangte rënien nga kategoria dhe gjërat më në fund po përmirësoheshin për ish-lojtarin e Fenerbahçes.
Siç detajohet nga “LazioNews24”, oferta më e lartë e Mallorca-s për Muriqin është 8 milionë euro, shumë larg nga 11 milionë euro të kërkuara nga Igli Tare. Përveç kësaj, Lazio duhet ta mbajë kosovarin edhe pak më gjatë nëse dëshiron të përfitojë nga përfitimet tatimore si rezultat i ligjit të Dekretit të Rritjes.
Përveç Mallorca-s, sulmuesi kosovar është lidhur edhe me një lëvizje në skuadrën turke Galatasaray, edhe pse është e paqartë nëse ai do t’i bashkohej këtij ekipi duke marrë parasysh besnikërinë e tij të mëparshme ndaj Fenerbahçes.
Pritshmëria për momentin është që Muriqi të kthehet në Romë në fillim të korrikut për t’u bashkuar me kampin stërvitor parasezonal të Lazios në “Auronzo di Cadore”.
Qëndrimi deri në afatin kalimtar të janarit është tashmë një mundësi serioze.

Back to top button