​Lajçak dhe Escobar takohen për të koordinuar hapat për takimin e radhës

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, dhe i dërguari i posaçëm i Washingtonit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, janë takuar një ditë pas bisedimeve në Bruksel edhe me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, dhe presidentin serb, Aleksandër Vuçiq.
Lajçak ka thënë se janë takuar për të koordinuar hapat e ardhshëm për takimin tjetër që pritet të mbahet gjatë muajit mars.
“Pas takimit të djeshëm të nivelit të lartë, Escobari dhe unë u ulëm për të koordinuar hapat e radhës për takimin e ardhshëm. U pajtuam për rëndësinë e modaliteteve të implementimit dhe nevojën për të zbatuar të gjitha marrëveshjet ekzistuese të dialogut”, ka shkruar Lajçak.

Back to top button