Liderët e G7-ës dënojnë të ashtuquajturat referendume të Rusisë në Ukrainë

Grupi G7 i ka dënuar të ashtuquajturat referendumet që po mbahen në pjesë të Ukrainës për të vendosur nëse duan t’i bashkohen Rusisë.
Grupi i quajti votat – të cilat po organizohen nga zyrtarë të mbështetur nga Moska – një shkelje e statutit të OKB-së.
Ukraina e ka hedhur poshtë tashmë procesin si një farsë pa legjitimitet.
Zyrtarët perëndimorë thonë se ky është një ushtrim propagandistik dhe se rezultati është vendosur tashmë nga Kremlini.
Ata thonë se kjo mund të përdoret si një justifikim nga Moska për të rrëmbyer ilegalisht tokën ukrainase. Rusia pretendon se po u jep njerëzve në zonat e pushtuara një mundësi për të shprehur pikëpamjet e tyre.
Por banorët thonë se forcat ruse kanë shkuar derë më derë, duke përdorur kërcënime dhe frikësim për t’i bërë njerëzit të votojnë.
Dhe zyrtarët ukrainas thonë se popullatës i është ndaluar të largohet nga disa zona./21Media

Back to top button