Lionel Messi arrin marrëveshjen me PSG-në

Kapiteni i Argjentinës, Lionel Messi, ka arritur një “marrëveshje në parim” për të rinovuar kontratën e tij me Paris St-Germain, thotë Guillem Balague i BBC Sport.
35 vjeçarit, i cili udhëhoqi Argjentinën në Kupën e Botës në Katar, i skadon kontrata me klubin francez në qershor të vitit 2023.
Në fillim të kësaj jave, presidenti i Barcelonës, Joan Laporta tha se “do të donte” që Messi të kthehej në klubin spanjoll ku kaloi 21 vjet.
Por Balague thotë se Barça nuk i është afruar Messit për një rikthim.
Ai do të nënshkruajë një marrëveshje njëvjeçare me opsionin e një viti tjetër dhe marrëveshja ka ardhur pas katër muaj bisedimesh mes drejtorit të futbollit të PSG-së, Luis Campos dhe babait të Messit, Jorge.
Kjo u pasua nga një takim kyç në Doha me kryetarin e PSG-së, Nasser Al-Khelaifi.
Shtatë herë fituesi i Topit të Artë u shpall lojtari i turneut në Kupën e Botës, pasi Argjentina fitoi titullin për herë të tretë me një fitore nga penalltitë ndaj Francës.
Pas largimit nga Barcelona, ​​Messi nënshkroi një kontratë dyvjeçare si lojtar i lirë, me opsionin e një viti të tretë, në vitin 2021.
Ai ka bërë 53 paraqitje për skuadrën e Ligue 1 deri më tani, duke shënuar 23 gola në të gjitha garat.
Argjentinasi ka fituar tani një Kupë Bote, katër tituj të Ligës së Kampionëve, një Copa America, 10 trofe në La Liga me Barcelonën dhe një kurorë në Ligue 1 në Francë me PSG-në.
I konsideruar si një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, ai shënoi një rekord 672 gola në 778 ndeshje për Barcelonën, klubi të cilit iu bashkua si 13-vjeçar.
Ai i dha fund lidhjes së tij me klubin katalanas në vitin 2021, kur ata nuk mund të përballonin më të respektonin kontratën e re që ranë dakord me të për shkak të kufirit të pagave të La Ligës./21Media

Back to top button