Lirohet nga burgu gazetari që dokumentoi shpërthimin fillestar të Covid-it në Wuhan

Fang Bin, i cili dokumentoi shpërthimin fillestar të Covid në qytetin kinez Ëuhan, është liruar nga burgu pas tre vjetësh, thanë burimet për BBC.

Fang është një nga disa të ashtuquajtur gazetarë qytetarë që u zhduk pasi ndau video të skenave në Ëuhan, epiqendra e pandemisë,përcjell portali rtv21.tv

Pas zhdukjes në shkurt 2020, ai u dënua me tre vjet burg në një gjyq sekret në Ëuhan, thanë burimet.
Ai u lirua të dielën dhe është në gjendje të mirë shëndetësore, shtuan ata. Fang tani është kthyer në shtëpi në Wuhan.

Videoja që tërhoqi vëmendjen e botës së jashtme ishte ajo ku ai numëroi tetë çanta trupash jashtë një spitali Covid në hapësirën kohore pesë minuta. Ai tha se u arrestua atë natë, por u lirua. Më pas erdhi një video me mesazhin: “Të gjithë njerëzit revoltohen – kthejini pushtetin e qeverisë popullit”. Kjo ishte video e fundit që ai shpërndau.

Edhe pse aktivistët e kanë mirëpritur lirimin e tij, ata janë të shqetësuar për fatin e një tjetër denoncuesje – Zhang Zhan, një ish-avokat e39-vjeçare, u arrestua në maj 2020 dhe u burgos me katër vjet në dhjetor 2020.

Ashtu si Fang, edhe ajo u dënua për “zgjedhjen e grindjeve dhe provokimin e telasheve”, sipas aktivistëve që thonë se vepra e paqartë është përdorur shpesh kundër kritikëve të qeverisë së Kinës. Dy gazetarë të tjerë qytetarë Chen Qiushi dhe Li Zehua u zhdukën gjithashtu në Wuhan në shkurt 2020, por u shfaqën muaj më vonë.
Videot e tyre dhanë një vështrim të rrallë në Wuhan në muajt e parë të 2020. Rastet po rriteshin dhe bllokimet kishin hyrë në fuqi, por informacionet nga zyrtarët mbetën të pakta. Bllokimi 76-ditor i Wuhan – i cili frymëzoi strategjinë e ashpër të vendit-zero-Covid – e vuri qytetin nën tendosje të rëndë.

Zhang, e cila jetonte në Shangai, udhëtoi për në Wuhan në shkurt 2020 për të raportuar mbi shpërthimin pasi lexoi për përvojën e një banori. Ajo ishte aktive në YouTube dhe Twitter, edhe pse të dyja janë të ndaluara në Kinën kontinentale dhe vazhdoi të ndante video pavarësisht se thuhet se ishte kërcënuar nga autoritetet lokale./21Media

Back to top button