Premier Liga ka shpallur emrat e kandidatëve për titujt e lojtarit dhe trajnerit më të mirë këtë sezon dhe favoritët janë nga Manchester City.

Futbollisti i kampionit anglez, Ruben Dias tashmë ka fituar çmimin për më të mirët sipas zgjedhjes së gazetarëve dhe ai është gjithashtu kandidati kryesor për lojtarin më të mirë sipas zgjedhjes së vetë ligës.

Përveç Diaz, në listë përfshihen shoku i tij i skuadrës, Kevin De Bruyne, si dhe Bruno Fernandes (Manchester United), Jack Grealish (Aston Villa), Mohamed Salah (Liverpool), Harry Kane (Tottenham), Mason Mount (Chelsea) dhe Thomas Soucek. West Ham).

Futbollisti portugez është mbrojtësi i parë i zgjedhur nga gazetarët si më i miri pas ish-lojtarit të Liverpool Steve Nicola, i cili ka marrë çmimin në vitin 1989.

Lista për trajnerin më të mirë përfshin: Pep Guardiolën (Manchester City), Brendan Rodgersin (Leicester City), Marcelo Bielsan (Leeds United), David Moyesin (West Ham) dhe Ole Gunnar Solskjaerin (Manchester United).

Të nominuar gjithashtu janë ata që luftojnë për titullin e lojtarit më të mirë në kampionat: Dominic Calver-Lewin (Everton), Ruben Dias (Manchester City), Phil Foden (Manchester City), Ilan Meslier (Leeds United) , Mason Mount (Chelsea), Marcus Rashford (Manchester United), Declan Rice (West Ham) dhe Bukayo Saka (Arsenal).