Lufta në Ukrainë e godet artin rus, sivjet pa film në Oscar

Rusia ka vendosur të mos prezantojë film për të konkurruar në Oscars këtë vit, pasi përkeqësimi i lidhjeve të Moskës me Perëndimin mbi Ukrainën ka goditur artin dhe kulturën.
“Presidiumi i Akademisë së Filmit të Rusisë ka vendosur të mos nominojë një film kombëtar për çmimin Oscar të Akademisë Amerikane të Arteve dhe Shkencave të Filmit në vitin 2022”, tha akademia ruse në një deklaratë të hënën vonë.
Kreu i komitetit përgjegjës për zgjedhjen e një filmi tha të martën se ai kishte dhënë dorëheqjen pas një vendimi të marrë “pas shpinës së tij”, transmeton rtv21.tv.
“Udhëheqja e Akademisë vendosi në mënyrë të njëanshme të mos nominojë një film rus për Oscar”, shkroi Pavel Chukhray në një letër duke njoftuar se do të largohej nga posti i tij.
Regjisori i filmit, Nikita Mikhalkov të hënën i tha agjencisë shtetërore ruse të lajmeve TASS se Rusia nuk kishte asgjë për të fituar duke marrë pjesë sivjet.
Vetë Mikhalkov fitoi Oscarin për filmin më të mirë në gjuhën e huaj në vitin 1995./21Media

Back to top button