Ministrja e Jashtme e Francës bën një vizitë të paparalajmëruar në Kiev

Ministrja e Jashtme franceze, Catherine Colonna shkoi në Kiev në një vizitë të paparalajmëruar të martën, ku do të vizitojë homologun e saj, Dmytro Kuleba dhe Presidentin Volodymyr Zelensky.
“Mirëmëngjes #Ukrainë, është mirë të kthehem”, shkroi Colonna në Twitter të martën.
Është hera e tretë që Colonna është në kryeqytetin ukrainas, sipas një deklarate nga Ministria e Punëve të Jashtme në Paris.
“Në kontekstin e deklaratave të papërgjegjshme të autoriteteve ruse dhe organizimit të paligjshëm të referendumeve të rreme në territorin e Ukrainës, ministri dëshiron të shprehë solidaritetin e Francës me popullin ukrainas dhe vendosmërinë e saj të plotë për të forcuar mbështetjen e saj për Ukrainën dhe sovranitetin dhe integriteti territorial”, thuhet në deklaratën e ministrisë./21Media

Back to top button