Makina e parë fluturese në Australinë Jugore gati për garë

1 min read

 

Makina e parë fluturuese në botë, e cila shkon nga 0–60 milje në orë aq shpejt sa një makinë e Formula 1, ka dalë në qiell mbi shkretëtirën e Australisë Jugore për herë të parë.

Tre “Grand Prix” të pilotuar nga distanca do të zhvillohen në të gjithë botën në vende ende të pazbuluara si pjesë e lansimit të serive të garave elektrike të Airspeeder.

“Mk3 Airspeeder”, i projektuar dhe ndërtuar nga ish inxhinierët McLaren, Jaguar, Rolls-Royce, Boeing dhe Brabham, do të fluturojë me shpejtësi midis 93 dhe 155 milje në orë (150 deri 250 km/orë) në varësi të terrenit, kanë bërë të ditur organizatorët.

Deri në katër skuadra dhe 10 aeroplanë do të konkurrojnë në serinë e stilit Formula 1, me makinat e papastruara të  kontrolluara nga toka nga pilotët me përvojë aviacioni, motorsporti dhe eSports.

Qëllimi është që të ketë pilotë njerëz në kabinën e pilotit deri në vitin 2022./21Media