Maldini: Milani duhet të jetë më ambicioz

Milani duhet të jetë pak më ambicioz dhe të synojë të fitojë më shumë sesa thjesht titullin e Serie A, sipas drejtorit dhe legjendës së klubit, Paolo Maldini.
Milani fitoi Scudetton sezonin e kaluar për herë të parë që nga sezoni 2010/11, pasi mposhtën 3:0 Sassuolon në ditën e fundit, duke luftuar për trofeun me rivalin e qytetit, Interin.
Përpjekjet e Milanit për të ngritur trofeun e Serisë A për të dytin sezon radhazi i kanë parë ata të fitojnë 10 nga 15 ndeshjet e tyre të para.
Megjithatë, pavarësisht se është në vendin e dytë në tabelë, lideri Napoli nuk ka humbur ende një ndeshje dhe tashmë ka një avantazh prej tetë pikësh ndaj skuadrës së Stefano Piolit.
Milani ka pasur paraqitje të mirë në Evropë duke u futur në fazën e eliminimit të Ligës së Kampionëve për herë të parë që nga sezoni 2013/14.
Maldini, i cili fitoi shtatë tituj të Serie A dhe pesë trofe të Ligës së Kampionëve me Milanin si lojtar, mendon se “Rossonerët” duhet të kërkojnë suksesin evropian.
Maldini i tha “MilanTV”:
“Ndeshja e luajtur në Sassuolo për të fituar titullin në ditën e fundit përfundoi një periudhë trevjeçare që filloi në 2019 me një projekt shumë specifik, i cili nuk parashikonte fitoren e Scudettos, por parashikonte rikthimin për të qenë konkurrues”.
“Sigurisht, ne po flasim për Milanin dhe nuk mund të jemi të kënaqur me fitimin e një Scudetto, duhet të jemi pak më ambicioz. Ne mund dhe duhet të jemi protagonistë në katër garat që na kanë mbetur, sepse pak nga pak do të jenë muaj shumë intensivë”, shtoi më tej Maldini.
Milani i rikthehet aksionit në Serie A më 4 janar, ku do të përballet me skuadrën e Salernitanas.

Back to top button