Manchester United ka humbur 130 milionë euro sezonin e kaluar

1 min read

Manchester United ka një humbje prej 130 milionë euro për sezonin 2021-2022, pavarësisht faktit se të ardhurat totale u rritën me 18% në 667 milionë euro.

Nënshkrimet e Cristiano Ronaldo, Jadon Sancho dhe Raphael Varane e rritën faturën e pagave te Man United me 19.1 për qind.

Klubi paguan 440 milionë euro paga, që është më e larta në historinë e Ligën Premier, më shumë se sa Manchester City.

Richard Arnold, president ekzekutiv i klubit, siguroi se objektivi vazhdon të jetë “të fitojmë ndeshjet dhe t’i bëjmë tifozët të kënaqen”.

Rezultatet kanë të tilla pas rimëkëmbjes pas pandemisë dhe se këto janë ndikuar edhe nga mungesa e një turneu parasezonial në verën e 2021.