Marrëveshja për grurin, Erdogan takon Putinin në Rusi

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan të hënën u nis për në qytetin bregdetar rus të Soçit për të takuar presidentin e Rusisë, Vladimir Putin.

Gjatë vizitës së tij njëditore të punës, Erdogan do të diskutojë çështje aktuale rajonale dhe globale, si dhe marrëdhëniet Turqi-Rusi me Putinin.

Rikthimi i marrëveshjes historike të grurit të vitit të kaluar në Detin e Zi që ndihmoi në lehtësimin e krizës globale të ushqimit do të jetë gjithashtu në agjendën e tyre, të cilët do të mbajnë konferencë të përbashkët shtypi më vonë.

Pasi Rusia pezulloi pjesëmarrjen e saj në marrëveshjen e eksportit të grurit në Ukrainë, të ndërmjetësuar nga Turqia dhe OKB-ja, Ankaraja vazhdon përpjekjet e saj për rifillimin e marrëveshjes.

Moska është ankuar se Perëndimi nuk i ka përmbushur detyrimet e veta në lidhje me eksportet e drithërave të Rusisë dhe se drithi i mjaftueshëm ukrainas po shkonte në shtetet në nevojë. Ai thotë se kufizimet në pagesa, logjistikë dhe sigurime kanë qenë një pengesë për dërgesat e saj.

Duke konfirmuar rëndësinë e përmbushjes së kërkesave të Rusisë për eksportin e drithit, Turqia thotë se nuk ka alternativë ndaj kësaj nisme.

Ankaraja ka kryer përpjekje intensive diplomatike për rivendosjen e marrëveshjes së korrikut 2022 dhe gjithashtu i ka bërë thirrje Kievit dhe Moskës që t’i japin fund luftës përmes negociatave.

Në korrik, Erdogan u takua gjithashtu me homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelenskyy në Stamboll për të diskutuar çështjet.

Back to top button