Udhëheqësi republikan, ka thënë se do të ketë një tranzicion “të rregullt” pas zgjedhjeve pasi presidenti vuri në dyshim integritetin e procesit.

Senatori i lartë amerikan tha se pavarësisht se kush fiton zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit, do të ketë një përurim paqësor më 20 janar.

Një ditë më parë, Presidenti Donald Trump refuzoi të angazhohej për këtë, duke thënë “ne do të duhet të shohim se çfarë do të ndodhë”. Ai ka hedhur dyshime mbi votimin postar, por zyrtarët e zgjedhjeve këmbëngulin se është e sigurt.

Presidenti aktualisht ndjek konkurrentin e tij, demokratin, Joe Biden, në sondazhet e opinionit kombëtar me 40 ditë për të bërë deri në zgjedhje.

Shumë më shumë amerikanë se zakonisht do të hedhin votat e tyre me postë këtë vit, për shkak të pandemisë dhe Trump ka vënë në dyshim sigurinë e këtij sistemi të votimit me postë, transmeton rtv21.tv.

Çdo kandidat presidencial që ka humbur ka pranuar. Nëse Trump do të refuzonte të pranonte rezultatin e zgjedhjeve, sipas McConnell kjo do ta çonte vendin në një territor të paeksploruar.

Biden ka sugjeruar që nëse kjo do të ndodhte, ushtria mund ta heqë Trump nga Shtëpia e Bardhë.

“Fituesi i zgjedhjeve të 3 nëntorit do të inaugurohet në 20 janar,” shkroi McConnell të enjten.

Ligjvënës të tjerë republikanë, përfshirë senatorin e zëshëm të Trump, Lindsey Graham, kanë premtuar në mënyrë të ngjashme një zgjedhje të sigurt dhe të ndershme.

Të enjten, Trump përsëri hodhi dyshime mbi integritetin e zgjedhjeve, duke thënë se nuk ishte i sigurt se mund të ishte “i ndershëm” sepse, siç pretendoi ai, fletët e votimit postar janë “një mashtrim i madh”.

Më herët gjatë ditës, sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë Kayleigh McEnany tha se Trump “do të pranojë rezultatet e një zgjedhje të lirë dhe të ndershme”./21Media