Më shumë se 20 civilë, duke edhe përfshirë fëmijë u vranë nga bombardimet ruse

Trupat e 22 civilëve, përfshirë 10 fëmijë, u gjetën pas bombardimeve ruse mbi një kolonë makinash pranë qytetit Kupiansk në Ukrainën lindore, tha të shtunën zyra e prokurorit rajonal të Kharkiv.

“Sipas të dhënave të hetuesve, makinat janë qëlluar nga ushtria ruse më 25 shtator, kur civilët po tentonin të evakuoheshin. Dy makina u dogjën plotësisht. Sipas informacioneve paraprake, 22 persona kanë humbur jetën, mes tyre 10 fëmijë. Hetimi i vendit të ngjarjes është në vazhdim”, tha zyra në platformën e mediave sociale Telegram.

“Një hetim paraprak filloi,” vazhdoi deklarata, duke shtuar se të premten prokurorët e Shërbimit të Sigurisë së Ukrainës (SBU) “dhe policia zbuloi një kolonë prej shtatë makinash që ishin qëlluar për vdekje pranë fshatit Kurylivka, Kupiansk. rrethi.”

SBU konfirmoi në Telegram se do të hetonin një “krim lufte” të një “kolona civile në të ashtuquajturën “zonë gri” midis Svatove të pushtuar në rajonin e Luhansk dhe Kupiansk të çliruar në rajonin e Kharkiv”, ku tha se të paktën 20 njerëz vdiqën. përfshirë 10 fëmijë, në një “sulm brutal”./21Media

Artikuj të ngjashëm

Shikoni Gjithashtu
Close
Back to top button