Më shumë se 70 mijë civilë janë larguar nga Kherson

Më shumë se 70 mijë njerëz janë larguar nga bregu i djathtë i lumit Dnieper në rajonin jugor Kherson ditët e fundit, tha të mërkurën guvernatori i emëruar nga Rusia i rajonit, Vladimir Saldo.
Saldo tha në një intervistë me kanalin Crimea 24 se autoritetet e rajonit të mbështetur nga Rusia kishin organizuar evakuimin e banorëve larg vijës së frontit në dritën e një kundërofensive të parashikuar ukrainase.
Saldo tha se ekziston një kërcënim që ukrainasit të “hedhin në erë” digën e hidrocentralit Kakhovka dhe nuk duhet të injorohet.
Ai shtoi se tani po merren masa parandaluese për shkarkimin e ujit nga rezervuari Kakhovka në rast të veprimit nga Ukraina.
“Kanalet e Krimesë së Veriut dhe kanalet kryesore do të hapen shtesë për shkarkimin e ujit. Uji po shkarkohet”, tha zyrtari, duke shtuar se “disa raketa arrijnë në zonën e stacionit, por shumica e tyre janë rrëzuar nga mbrojtja jonë ajrore”./21Media

Back to top button