Mënyra se si ushqimi i nxehtë dhe i ftohtë ndikon në trupin tonë

Akullorja është shumë më e ëmbël kur është e ftohtë, ndërsa proshuta është më e shijshme kur hahet e ngrohtë. Megjithatë, ndryshimi në  shije është vetëm një aspekt i debatit të nxehtë dhe të ftohtë. Kjo është arsyeja pse ne vendosëm të gërmojmë më thellë dhe të gjejmë fakte të tjera se si ushqimi i nxehtë dhe i ftohtë ndikon në trupin tonë.
Bright Side zbulon se si ushqimet e nxehta dhe të ftohta ndikojnë ndryshe në trupin tonë në mënyra negative dhe pozitive.
Ata që zgjedhin vakte të ftohta konsumojnë më shumë kalori

Siç tregoi një studim i kohëve të fundit, ekziston një keqkuptim i zakonshëm se ushqimi i nxehtë ka më shumë kalori sepse ju ngop më shpejt. Megjithatë, studiuesit zbuluan se njerëzit që zgjedhin pjatat e ftohta sesa të ngrohta, priren të konsumojnë më shumë kalori. Për të qenë më specifik, ata konsumojnë të paktën  31% kalori, të paktën 37% yndyrë dhe më shumë se  22% karbohidrate. Ky problem ishte edhe më i dukshëm me njerëzit që vuanin nga obeziteti dhe një zgjidhje e propozuar do të ishte shtimi i një pjate të nxehtë së bashku me një sallatë të ftohtë.
Trupi ynë ka më shumë vështirësi në tretjen e ushqimit të ftohtë

Mënyra se si trupi ynë tret ushqimin është duke e sjellë atë në temperaturën tonë bazë. Kjo do të thotë që kur hamë diçka të ftohtë, trupi ynë duhet të bëjë dyfish përpjekje në mënyrë që së pari të ngrohë ushqimin dhe më pas ta tresë atë. Për shembull, supës së nxehtë i duhen vetëm 15 minuta për t’u tretur nga stomaku ynë. Nga ana tjetër, bulmeti, veçanërisht akullorja e ftohtë, do të zgjasë nga 30 minuta deri në 2 orë.
Kjo nuk do të thotë që ju duhet të ndaloni së ngrëni ushqim të ftohtë pasi frutat dhe perimet, veçanërisht, janë më të mira për t’u ngrënë të papërpunuara. Ajo që mund të bëni me pjatat e tjera të ftohta është t’i  mbani ato në gojë për më gjatë , në mënyrë që enzimat të fillojnë ta shpërbëjnë atë gjatë ngrohjes.
Ushqimi i nxehtë ka tendencë të jetë më ushqyes

Ushqimi i ngrohtë me të vërtetë tretet më lehtë dhe, si rezultat, të gjitha lëndët ushqyese përthithen shumë më shpejt nga trupi. Jo vetëm kaq, por kur zihen disa perime, si  domatet, rritet sasia e likopenit. Gjithashtu, drithërat e nxehta, si tërshëra, janë të pasura me fibra dhe nuk janë të veshura me sheqer si zakonisht drithërat e ftohta.
Megjithatë, një dobësi e gatimit të frutave dhe perimeve është se vitaminat shkrihen. Pra, gjëja më e mirë që mund të bëni është t’i gatuani ato sa më pak të jetë e mundur. Pavarësisht se si zgjidhni t’i gatuani, mbani në mend se ato nuk duhet të jenë si pure – thjesht ende pak krokante.
Ushqimi i nxehtë ju mban të ngopur për më gjatë

Arsyeja që ndodh kjo është se ushqimi i nxehtë nuk e bën oreksin të kthehet tek ju kaq shpejt. Kjo është për shkak të lëndëve ushqyese që çlirohen në ushqimin tuaj, duke e bërë atë të shijojë shumë më mirë. Pra, ndjenja juaj e kënaqësisë rritet shumë dhe shpejtësia me të cilën e konsumoni pjatën tuaj ulet. Ndërsa jeni duke ngrënë ngadalë, truri juaj po merr sinjale se po filloni të ngopeni.
Pra, të ngrënit ngadalë ju lejon të hani aq sa keni nevojë dhe truri juaj e shtyp oreksin tuaj për më gjatë pasi të keni mbaruar së ngrëni. Një shembull i mrekullueshëm është  supa, e cila jo vetëm që hahet e nxehtë, por është pothuajse vetëm ujë. Lëngu ju ndihmon ta hani shumë më lehtë dhe ju ngop shumë më shpejt se ushqimi i ngurtë dhe i ftohtë.
Ushqimi i ftohtë dhe i nxehtë mund të rrisë temperaturën e trupit tuaj

Nuk ka dyshim se pijet e nxehta , si kafeja, çaji dhe supa, mund t’ju bëjnë të ndiheni të ngrohtë dhe të turbullt. Por ka edhe disa pije dhe ushqime të ftohta që mund të kontribuojnë në rritjen e temperaturës së trupit tuaj. Akullorja, për shembull, është gjithashtu një ushqim i shijshëm që mund t’ju japë të dridhura në fillim gjatë muajve të ftohtë, por më vonë ju bën të ndiheni të ngrohtë.
Kjo është për shkak të përmbajtjes së lartë të yndyrës dhe proteinave , të cilat ngrohin trupin gjatë tretjes së ushqimit. Gjithashtu, trupi juaj investon shumë më tepër energji për të tretur yndyrën, një përpjekje që rrit temperaturën dhe ju bën të ndiheni më të nxehtë./21Media

Back to top button