Merkel thotë se s’do të marrë vaksinën “AstraZeneca”

1 min read

Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/rtv21new/public_html/wp-content/themes/newsphere-pro/inc/hooks/hook-single-header.php on line 65

 

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë se nuk do të marrë vaksinën “AstraZeneca” kundër COVID-19 sepse ajo është shumë e moshuar.

Ritmi i përdorimit të vaksinave në Evropë është ngadalësuar. Njerëzit thuhet se kanë refuzuar të marrin vaksinën e “AstraZeneca” pasi udhëheqësit evropianë hedhin dyshime mbi efektivitetin e saj.

Merkel, e cila është 66 vjeç, u pyet nga gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine” nëse ajo do të merrte një dozë të vaksinës “AstraZeneca” për të kundërshtuar një perceptim në Evropë se vaksina është joefektive. Kancelarja tha se ajo nuk do ta bënte vaksinën sepse nuk ishte aprovuar për njerëzit mbi 65 vjeç në Gjermani. “Unë jam 66 vjeç dhe nuk bëj pjesë në grupin e rekomanduar për “AstraZeneca””, i tha ajo gazetës. Por, shtoi se “AstraZeneca” është një vaksinë e besueshme, efektive dhe e sigurt dhe është aprovuar.

Më shumë se 1.4 milion doza të vaksinës “AstraZeneca” janë dërguar në Gjermani, ndërsa punonjësit e kujdesit shëndetësor deri më tani kanë administruar vetëm 240,000 doza./21Media