Messi thyen rekord me postimin e tij duke mbajtur Kupën e Botës

Një postim nga superylli i futbollit dhe fituesi i Kupës së Botës, Lionel Messi është bërë postimi më i pëlqyeri në Instagram, me mbi 58 milionë pëlqime.

Postimi që e çoi Messin të sigurojë këtë rekord përmban disa foto të tij duke mbajtur trofeun e famshëm Jules Rimet, si dhe imazhe të tij duke festuar me shokët e skuadrës.

“World record egg” ishte mbajtësi i mëparshëm i rekordeve të këtij titulli, me 55.7 milionë pëlqime kur u verifikua për herë të fundit nga Rekordet Botërore Guinness.

Messi luajti pjesën më të madhe të karrierës së tij në klub për Barcelonën në Spanjë, duke vendosur rekorde të shumta atje përpara se të transferohej te PSG në verën e vitit 2021.

Ky ishte ‘shansi i fundit’ i vetë-rrëfyer i 35-vjeçarit për të fituar një Kupë Bote, ai kishte njoftuar tashmë para turneut se do të ishte hera e fundit që ai përfaqëson Argjentinën në ngjarjen globale.

Kjo nuk e pengoi atë të luante në mënyrë sensacionale gjatë gjithë turneut, duke vendosur pesë tituj të tjerë të rekordeve botërore Guinness:

Çmimet më të lojtarit të ndeshjes të fituara në Kupën e Botës FIFA

Personi i parë që asistoi në pesë Kupa Botërore të FIFA-s

Shumica e ndeshjeve të Kupës së Botës FIFA të luajtura nga një lojtar

Shumica e paraqitjeve në Kupën e Botës FIFA si kapiten

Shumica e paraqitjeve në turnetë e Kupës së Botës FIFA nga një lojtar (mashkull)./21Media

Back to top button