Microsoft po planifikon të blejë kompaninë e madhe të lojërave ‘Activision Blizzard’

Microsoft po planifikon të blejë kompaninë e madhe të lojërave ‘Activision Blizzard’ në një marrëveshje me vlerë 68.7 miliardë dollarë (50.57 miliardë funte).
Kjo do të ishte blerja më e madhe në historinë e kompanisë dhe pritet të finalizohet në vitin 2023.
Lëvizja do të thotë që Microsoft do të marrë pronësinë e ekskluziviteteve të lojërave si Call of Duty, Warcraft dhe Overwatch.
Microsoft pretendon se do t’i ndihmojë ata të rrisin biznesin e tyre të lojërave në celular, PC së bashku me sigurimin e blloqeve ndërtuese për metaverse, transmeton rtv21.tv
Kjo marrëveshje është më e madhja në historinë e lojrave dhe vjen një vit pasi Microsoft bleu një tjetër kompani me ndikim të lojrave Bethesda për 7.5 miliardë dollarë.
“Ne po investojmë thellësisht në përmbajtjen e klasit botëror, komunitetin dhe renë kompjuterike për të futur në një epokë të re të lojrave që vendos lojtarët dhe krijuesit në radhë të parë dhe i bën lojërat të sigurta, gjithëpërfshirëse dhe të arritshme për të gjithë”, tha Satya Nadella, kryetar dhe CEO i Microsoft./21Media

Back to top button