Monedha e gjetur mund të shitet për 200 mijë paund

Një monedhë “unike” anglo-saksone e gjetur në një fushë në jug të Wiltshire pritet të shitet deri në 200,000 paund në ankand.

Monedha u zbulua nga një detektor metali në një fushë pranë West Dean në mars të vitit 2020, transmeton rtv21.tv.

Me peshë 4.82g, mendohet të jetë e vetmja monedhë ari anglo-saksone në duar private, pritet të shitet nga 150,000 deri në 200,000 at në ankand më 8 shtator.

Monedha u analizua në qershor 2021 dhe u zbulua se ishte bërë nga “ari me pastërti të lartë”./21Media

 

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button