Ditën e premte në Shqipëri do të ketë mot të kthjellët dhe vranësira kalimtare në male.

Era do të fryjë veriperëndim e lehtë e mesatare në bregdet, duke u pasuar nga valëzim i forcës 2 dhe 3 ballë.

Temperaturat do të pësojnë rritje në mesditë. Në zonat malore temperaturat do të lëvizin nga 15 gradë Celsius deri në 31 gradë Celsius, në zonat e ulëta 18 deri në 35 gradë Celsius, ndërsa në zonat bregdetare 20 deri në 34 gradë Celsius.