Dita e sotme në Kosovë do të karakterizohet me mot me diell dhe pjesërisht të vranët.

Vranësirat do të jenë të dukshme kryesisht gjatë relievit malor. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 13-15 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të Lëvizin ndërmjet 29-32 gradë Celsius.

Indeksi UV do të jetë i lartë, prandaj preferohet që në intervali kohor prej 10-17 mundësisht të jeni të kufizuar prej rrezeve të diellit, ose të përdorni masa mbrojtëse.

Do të fryjë erë lehtë deri mesatare nga drejtimet e ndryshme.