Moti në Shqipëri sot do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash të pakta në orët e para të ditës.

Ndërsa mesdita dhe pasditja i bëjnë më të dukshme vranësirat në territor, ku do të jenë më të fokusuara në zonat përgjatë kufirit lindor.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 14°C deri në 37°C.

Era do fryjë e lehtë në tokë dhe mesatare në det me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi verior – verilindor duke krijuar dallgëzim 3 ballë.