NASA dhe SpaceX studiojnë misionin e ringritjes së teleskopit Hubble

Nasa dhe kompania e raketave SpaceX do të studiojnë fizibilitetin e drejtimit të një misioni astronaut privat për të zgjatur jetën e teleskopit Hubble.

Observatori orbital, një nga instrumentet më të mëdhenj në historinë e shkencës, gradualisht po humbet lartësinë, përcjell rtv21.tv

Nëse nuk bëhet asgjë për ta riforcuar atë, teleskopi përfundimisht do të bjerë në atmosferë dhe do të digjet.

Hubble u shërbye në pesë raste nga astronautët në anijen kozmike të NASA-s, hera e fundit që ishte në vitin 2009. Që atëherë, teleskopi ka zbritur me rreth 25 km dhe tani rrethon Tokën në një lartësi prej 540 km, raporton BBC

Në mënyrë ideale, NASA do të donte ta kthente observatorin në lartësinë 600 km ku u pozicionua në nisje në vitin 1990.

Kjo mund t’i japë atij 20-30 vjet jetë shtesë, megjithëse jetëgjatësia do të varet gjithashtu shumë nga funksionimi i mirë i vazhdueshëm i sistemeve të teleskopit dhe në veçanti, i katër instrumenteve të tij./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button