Ndikimi kafes në shëndetin tonë

Megjithëse pirja e tepërt e kafesë mund të ketë disa efekte anësore të pakëndshme, sasia e duhur e kafesë mund të bëjë mrekulli për shëndetin tuaj. Ekspertët mjekësorë besojnë se 2 deri në 3 gota në ditë është sasia perfekte që do t’ju lejojë të korrni sa më shumë përfitime shëndetësore, shkruan BrightSide.

Kjo është arsyeja pse vendosëm të zbulojmë se si mund të ndikojë kafeja në shëndetin tonë.

1. Është mirë për veshkat tuaja

Përveç zgjimit në mëngjes, kafeja mund t’ju ndihmojë të parandaloni sëmundje të ndryshme të lidhura me veshkat. Studimet kanë treguar se pirja e 2-3 filxhanëve kafe në ditë mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të dëmtimit akut të veshkave kur veshkat papritur humbasin të gjithë ose një pjesë të funksionit të tyre. Studiuesit besojnë se disa përbërës bioaktive në kafe përmirësojnë përdorimin e oksigjenit në veshka, duke i ndihmuar ato të punojnë në mënyrë më efikase.

2. E dobishme për shëndetin tuaj kardiovaskular

Edhe pse kafeja mund të shpejtojë rrahjet e zemrës, pirja e saj me moderim mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të një goditjeje në tru. Shijimi i 1 deri në 2 filxhanë kafe të zezë çdo ditë është i dobishëm për shëndetin tuaj kardiovaskular dhe zvogëlon rrezikun e dështimit të zemrës. Por sigurohuni që filxhani juaj me java është me kafeinë – në fakt, zgjedhja e kafesë pa kafe mund të çojë në disa pasoja të pakëndshme shëndetësore.

3. Kosumimi i kafes mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë

Ndërsa pirja e tepërt e kafesë mund të ketë efekte anësore mjaft të rrezikshme, sasia e duhur e saj mund të funksionojë anasjelltas. Kjo për shkak se pirja e 2 deri në 3 filxhanë kafe në ditë mund ta mbajë zemrën tuaj të shëndetshme , kështu që mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë, shkruan BrightSide.

4. Mund ta bëjë lëkurën tuaj të shkëlqejë

Ndjekja e një rutine për kujdesin e lëkurës dhe përdorimi i produkteve të duhura mund t’ju ndihmojë të arrini një çehre të përsosur, dhe pirja e kafesë mund të jetë një zakon për të cilin lëkura juaj do t’ju falënderojë. Kjo është për shkak të faktit se kafeja është e pasur me antioksidantë dhe komponime të tjera anti-inflamatore, kështu që mund të mbrojë lëkurën tuaj nga radikalet e lira të dëmshme dhe t’ju ndihmojë të mbani lëkurën rinore dhe me shkëlqim për më gjatë./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button