Në Serbi protesta kundër Vuçiqit

Për të dytën herë me radhë në Serbi janë duke u mbajtur protesta

Në kryeqytetin serb, Beograd për herë të dytë janë duke u zhvilluar protesta kundër rezultatit të zgjedhjeve duke shprehur pakënaqësi me fitoren e kryeministrit, Aleksandar Vuçiq.

Dje pasdite një numër i madh i nxënësve të shkollave të mesme dhe studentë protestuan edhe në qendër të Çaçakut, të cilët bartnin ishin thirrur përmes rrjetit social  Faecbook. Protestuesit mbanin parulla me mbishkrimet: “Stop diktaturës”, “Merr përgjegjësi e jo sanduiç”, “Liri mediave”, “Vuçiq nuk është presidenti im” e të tjera.

Ndërkohë,  tubime të ngjashme janë paralajmëruar edhe në Novi Sad, Llazarevac, Nish dhe Novi Pazar, raporton Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë.

Ndryshe, Vuçiq i fitoi zgjedhjet e 2 prillit me më shumë se 55% të votave.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button