Një pjesë të kryeqytetit spanjoll Madrid do t’i nënshtrohen kufizimeve të bllokimit për të frenuar rritjen nga Covid-19, ndërsa rastet në të gjithë Evropën vazhdojnë të rriten me shpejtësi.

Nga e hëna, më shumë se 850 mijë njerëz në rajonin e Madridit do të përballen me kufizime në udhëtime dhe grumbullime shoqërore, transmeton rtv21.tv.

Spanja ka numrin më të lartë të rasteve të koronavirusit në Evropë dhe Madridi është përsëri rajoni më i goditur.

Shumë vende të hemisferës veriore tani po përgatiten për një valë të dytë të pandemisë ndërsa dimri po afrohet./21Media