Ngjarjet e fundit nga lufta në Ukrainë

1 min read

Qeveria ukrainase ka thënë se nuk do të pajtohet me asnjë marrëveshje armëpushimi që përfshin dorëzimin e territorit Rusisë.

Një ndihmës presidencial ka thënë se një veprim i tillë mund të dështonte nëse Moska fillonte një ofensivë të re, më të përgjakshme

Presidenti i Polonisë është bërë lideri i parë i huaj që flet personalisht në parlamentin ukrainas që nga pushtimi rus

Andrzej Duda tha se vetëm Ukraina kishte të drejtë të vendoste për të ardhmen e saj dhe se vendi nuk duhet të heqë dorë nga asnjë pëllëmbë tokë.

Presidenti Zelensky ka pranuar se situata mbetet “jashtëzakonisht e vështirë” në lindje të Ukrainës për shkak të përpjekjeve ruse për të kapur qytetet Slovyansk dhe Severodonetsk .

Ukraina thotë se ka zmbrapsur sulmet ruse në qytetin e fundit nga katër drejtime të ndryshme

Inteligjenca ushtarake nga Britania e Madhe ka sugjeruar që Moska ka vendosur tanket e saj Terminator në sulmin e saj në Severodonetsk

Një kryebashkiak i vendosur nga Rusia në qytetin e pushtuar Enerhodar është lënduar në një shpërthim – sipas kryetarit të zgjedhur të qytetit./21Media