Belgjikë, të prekurit me linë e majmunëve në karantinë të detyrueshme

1 min read

Belgjika është bërë vendi i parë që ka futur një karantinë të detyrueshme 21-ditore për të prekurit me linë e majmunëve – pasi 14 vende kanë konfirmuar shpërthimet e infeksionit viral dhe mjekët paralajmërojnë për një ‘rritje të konsiderueshme’ të rasteve në Mbretërinë e Bashkuar.

Ata që kontraktojnë virusin tani do të duhet të izolohen për tre javë, thanë autoritetet shëndetësore belge, pasi u regjistruan tre raste në vend.

Infeksionet, i pari prej të cilëve u regjistrua të premten, janë të gjitha të lidhura me një festival në qytetin port të Antwerp. /21Media