Nike largohet plotësisht nga tregu rus

1 min read

Firma amerikane e veshjeve sportive Nike po largohet nga Rusia.

“NIKE, Inc. ka marrë vendimin të largohet nga tregu rus. Prioriteti ynë është të sigurohemi se po i mbështesim plotësisht punonjësit tanë, ndërkohë që reduktojmë me përgjegjësi operacionet tona gjatë muajve të ardhshëm”, tha kompania në një deklaratë të dërguar me email për CNN.

Tërheqja e Nike nga tregu rus u shpërnda edhe në faqen e saj zyrtare ruse, transmeton rtv21.tv.

Sipas kompanisë, tërheqja do të thotë që së bashku me mbylljen e dyqaneve, faqja e internetit dhe aplikacioni celular i kompanisë nuk do të jenë më të disponueshme në vend.

Në fillim të marsit, Nike pezulloi shitjet e dyqaneve online dhe ekskluzive në Rusi, por dyqanet e saj pa ekskluzivitet vazhduan të funksiononin.

Shumë kompani të tjera amerikane njoftuan vendime të ngjashme që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës. Starbucks dhe McDonald’s, për shembull, kishin marrë vendime të ngjashme më herët. Disa kompani automobilistike, finance, energjitike dhe të tjera kanë njoftuar gjithashtu nivele të ndryshme ndryshimesh, pauzash ose ndalimesh në Rusi./21Media